Ziņojuma rekvizīti 
    Atbildēt

Tēma: Iesaisties! Kā latviski nosauksim podcasting, podcasting, podcast, podcaster, podcatcher, podder?
Autors: Dzintars
Datums: 1/30/2007

LZA Terminoloģijas komisijas Informācijas tehnoloģijas, telekomunikācijas un elektronikas apakškomisijas 26. janvāra sēdē tika apspriesti saistītie termini: podcasting, podcast, podcaster, podcatcher un podder. Komisijas locekļi nolēma, ka būtu nepieciešams iesaistīt terminu apspriešanā un, iespējams, labāku latvisko ekvivalentu piemeklēšanā plašāku sabiedrību. Tādēļ nododam apriešanai ITTE komisijā iesniegtos šo anglisko terminu latviskos ekvivalentus. Būsim pateicīgi, ja izteiksiet konstruktīvu viedokli par kādu no zemāk minētajiem variantiem, vai arī ieteiksiet savu. Vēlams pamatot, kādēļ tieši šāds latviskais termins būtu piemērots šiem angliskajiem terminiem.

podcasting - lejupraidīšana, audvidraide, audio vai video informācijas apraide, podraide
Lejupraidīšana ir tādu audio vai video datņu izplatīšana kā radio programmas vai mūzikas video internetā, izmantojot RSS vai Atom sindicēšanu, lai varētu tās atskaņot mobilajās iekārtas un personālajos datoros. Angliskais termins „podcast’, līdzīgi kā „radio” var nozīmēt gan saturu, gan arī izplatīšanas metodi. Lejupraidīšanas vietnes var piedāvāt arī savu datņu tiešu lejupielādi, bet jaunā satura automātiskās piegādes parakstīšanās sindicētā plūsma ir tas, kas atšķir vienkāršu lejupielādi no reāllaika straumēšanas.
Lejupraidīšanas būtība ir veidot saturu (audio vai video) auditorijai, kas vēlas klausīties kad vien vēlas, kur vien vēlas un kā vien vēlas.

podcast – lejupraidne, audvidfails, audviddatne, podraide
Lejupraidne ir multimediju datne, kas tiek izplatīta, parakstoties internetā (par maksu un bez maksas), izmantojot sindicētās plūsmas, lai tās atskaņotu mobilajās ierīcēs un personālajos datoros.

podcaster – lejupraidītājs, audvidraidītājs, podraidītājs
Resursdators vai autors tiek saukts par lejupraidītāju.

podcatcher – lejupraidnes uztvērējs, audviduztvērējs, poduztvērējs

podder – lejupraidnes lietotājs, audvidraides klausītājs/skatītājs, podlietotājs